JAK SE SOUSTŘEDIT NA PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK?
Techniky mindfulness pro lepší soustředění
a vnitřní klid
Rozptýlení je všude.
Jak najít klid v přítomném okamžiku?
Jak se lépe soustředit na to, co se děje právě teď, a zbavit se myšlenek na minulost či budoucnost? Jaké techniky mindfulness nebo meditace můžete vyzkoušet, abyste prohloubili svou přítomnost a zlepšili koncentraci v práci i ve volném čase?
Jak můžete začlenit myšlenku „buď šťastný právě teď, bez důvodu“ do svého života?
Dnes se zaměříme na téma přítomného okamžiku. Často slyšíme „Žij v přítomnosti“ nebo „Buď tady a teď“. I když se to může zdát jako jednoduchá věta s obsahujícím jednoduchým návodem, ve skutečnosti skrývá hlubokou pravdu, kterou nacházíme v různých duchovních tradicích, ale také v každodennosti, když obrátíme pozornost k sobě.
Ať už vezmete do ruky jakoukoli knihu o buddhismu, šamanismu nebo moudrosti severoamerických indiánů, všechny mají něco společného – a to je důraz na přítomnost a také výzvu žít v současnosti. Ať už se věnujeme meditaci, nebo se snažíme najít klid ve svém každodenním životě, klíčem je umění soustředit se na okamžik, který právě prožíváme.

Jak říká Dan Millman ve své knize Cesta pokojného bojovníka:
„Buď šťastný nyní, bezdůvodně, nebo nebudeš šťastný vůbec.“
Tato myšlenka nám připomíná, abychom se nenechali ovlivnit minulostí a obavami z budoucnosti.
Naše mysl si uvědomuje, že minulost už nezměníme a budoucnost je plná nejistot. To, co máme, je přítomnost – tady a teď.
To, co nás odvádí od přítomného okamžiku jsou velmi často naše myšlenky, které často skáčou, jako splašené opice. Svět, který nás obklopuje neustále přináší nové stimuly, nové podněty, nové informace a všechny tyto věci odvádějí naši pozornost od sebe ven, právě k těmto stimulům a podnětům. Pokud jsme svou pozorností obrácení ven, děje se, že je pro nás velmi obtížné uvolnit se od zbytečných myšlenek a obav.



PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK – JAK ZPOMALIT MYŠLENKY?
Jedna z věcí, která pomáhá být v přítomnosti a obracet pozornost k přítomnému okamžiku je všímavost (mindfulness)
Mindfulness, neboli vědomá pozornost, není jen o meditaci nebo sezení v klidu. Je to aktivní způsob, jak se spojit s přítomným okamžikem. Je to o tom být si vědom toho, co se kolem nás a v nás právě odehrává. Například, když otevíráme ledničku a cítíme chlad, jsme přítomní a vědomí.
Inspirace na praktikování všímavosti v každém dni
V těchto krásných dnech, plných sluníčka jsem každý den venku, vnímám spojení svých nohou se zemí (i díky barefoot je to mnohem jednodušší než v pohorkách 😊), když se zvedne vánek, vnímám ho na tváři, ve vlasech, cítím, jak sluníčko postupuje mnou celou, zahřívá mě, vyživuje. Vnímám a pozoruji tu vůni přicházejícího jara, sněženek, primulek a také včelek, které, dolétají ke květům. Jak se lidé usmívají, to uvolnění ve vzduchu.

PROČ JE DŮLEŽITÉ
BÝT PŘÍTOMNÝ?
Vědomá pozornost má pozitivní účinky na naše zdraví:
- Posiluje imunitní systém.
- Snižuje stres.
- Reguluje krevní tlak.
- Urychluje proces hojení.
- Pomáhá filtrovat negativní myšlenky.
„Nejvíc strachu jsem si v životě prožil kvůli věcem, které se nikdy nestaly.“ Mark Twain.
JAK TRÉNOVAT PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK?
Existuje mnoho způsobů, jak si vychutnat přítomný okamžik:
- Nuďte se – když na někoho čekáte, pozorujte, co se kolem vás děje a co to ve vás způsobuje?
- Sledujte svůj dech – za mě nejjednodušší způsob, jak se spojit s přítomností.
- Vytvořte si „čas na přítomnost“ – najdi si konkrétní místo a čas, kdy se na chvíli zastavíš.
- Zaměřte se na činnosti – při úklidu, mytí rukou se můžeš soustředit na drobnosti, jako je pohyb mopem, vůni mýdla na rukou, tekoucí voda…
- Trénujte přijímání situací, jaké jsou – bez „kdyby“, „ale“ nebo „musím“.

PŘÍTOMNOST KDYKOLIV A KDEKOLIV
Pamatujte, že přítomnost není o tom, kde jste, ale o tom, jaký máte vztah k tomu, co děláte.
Ať už jedete v přeplněném autobuse, nebo čekáte na schůzku, můžete se vždy spojit s přítomným okamžikem.
Mám moc ráda příběhy a tak přidávám jeden krásný a velmi inspirativní zenový příběh na závěr, který jsem četla v časopisu psychologie:
„Starý a mladý mnich přijdou k potoku, kde stojí krásná gejša, která potřebuje pomoc při přechodu. Starý mnich ji vezme do náručí a přenese ji přes potok. Mladší mnich se po nějakém čase rozčílí a ptá se starého: „Jak jsi mohl jako mnich něco takového udělat?“ Starý mnich klidně odpoví: „Já jsem tu ženu pustil hned za potokem, ale ty sis ji nesl až sem.“
Objevujte hloubky přítomného okamžiku!
A moc vám fandím na cestě k vědomé přítomnosti.
