EMOCE, INTUICE, CITLIVOST

1.ČÁST EMOCE

Jak emoce vznikají?
Co je uvíznutá emoce?
Kdy vznikají intenzivní emoce?
Jak pouštět emoce? Jde to vůbec?
Rozdíl mezi emocí a intuicí?
Lidé bez emocí. Proč nedokážu cítit emoce?

Často slýchávám ve sdílení klientů, které se týká negativních emocí (pozitivní vítáme): „Už mě to nebaví.“ „Proč se to musí dít zrovna mě?“ „Už aby to bylo pryč.“ Tomu rozumím, je to pochopitelné. Koho to taky baví, lítat emočně nahoru a dolů, tak jak se děje zrovna dynamika života u každého jednotlivce. Jenže. Položili jste si někdy otázku:

"CO NEBO KDO BYCHOM BYLI BEZ EMOCÍ?"

Já osobně jsem si tuto otázku položila skrze nějaký článek, který jsem četla. Pokládám ji i svým klientům.
Mě přichází odpověď: „Asi bych byla něco jako robot“. Ano, necítila bych žádné emoce. Taky vím, že bych tohle nechtěla, že mám emoce ráda, i když někdy je to náročné.
Důležité pro nás všechny je si uvědomit, že emoce nejsou jen negativní, ale také pozitivní. Věřím, že každý, kdo si udělá čas a čte tento text zažil někdy šimrání v břiše nervozitou před nějakým důležitým okamžikem, zažil emoci lásky, plnosti, radosti, úlevy, štěstí. Bez těchto všech emocí by to, čemu se říká život  by byl život? Nebo pouhá existence?

I díky tomu, že neumíme, respektive nevíme jak s emocemi pracovat jsem vytvořila kurz Emoce jako lék pro ženy ve dvou formách. Online forma a kombinovaná forma. Oba kurzy začínají v září 2024.

více informací o kurzu >>>

JAK EMOCE VZNIKAJÍ?

Definice emoce by mohla znít: Emoce vznikne, když se snažíme vyrovnat s nějakým prožitkem, zážitkem, který vyplyne ze situace, která se pro nás jeví jako důležitá.

Když je emoce intenzivně vytlačovaná ven z mysli, uloží se do těla. Není to trest ani náhoda. Nezpracované emoce s negativním emocionálním nábojem si najdou cestu ke konkrétní části těla a manifestují se na fyzické úrovni. Tělo tak dává na vědomí, že člověk potlačuje či ignoruje bolest na duši. Nikdy není nic „zapomenuto“ vše se ukládá do podvědomí i do buněčné paměti. (Kniha Emoční kód, Bradley Nelson).

Nejčastěji si uvědomujeme dva druhy emocí. Pozitivní a negativní. Když cítíme pozitivní emoce, jsme dobře naladěni, máme pohodové dny a je nám dobře. Když naopak prožíváme negativní emoce, v delším časovém úseku, může to mít na náš život až (sebe)destruktivní vliv. S klienty často pracuji na tzv. uvíznutých emocích jejichž význam jsem vám vysvětlila výše.

CO JE UVÍZNUTÁ EMOCE?

Je to nějaká negativní emoční energie, která v nás zůstala uvězněna. V knize Emoční kód, je popsáno mnoho příběhů lidí, kteří se osvobodili od svých uvězněných emocí. Emoce prožíváme neustále, v průběhu dní, roků, desetiletí. Někdy, z důvodů, které úplně nechápeme se emoce nezpracují úplně a dále zůstává nějakým způsobem uvíznutá v našem fyzickém těle. Takže místo aby po prožité emoci jsme ji pustili (se jí zbavili), zůstává v našem fyzickém těle a může způsobovat značný fyzický a emocionální stres.

Uvíznuté emoce zhoršují funkci imunity a dělají tělo zranitelnějším vůči nemoci. Dokážou deformovat tkáně těla, blokovat tok energie a bránit ve fungování orgánů a žláz.

KDY VZNIKAJÍ INTEZIVNÍ EMOCE?

Intenzivní emoce vznikají, když prožíváme traumatickou nebo intenzivní emoční událost jako je nemoc, rozvod, hádku, nehodu, ale také Vánoce nebo svatbu. Nicméně ne každá událost vytvoří uvězněnou emoci. Tělo je zkontruováno na to, aby se vyrovnávalo s emocionální energií v normálním běhu každodenního života. Takže když se emoce zasekne, je to částečně kvůli oslabeným okolnostem, když je tělo v nerovnováze. Jsme zranitelnější a i díky tomu se může usadit uvězněná emoce v našem těle. Každá uvězněná emoce se uloží v určité oblasti těla a vibruje svou vlastní frekvencí. Nebude trvat dlouho a tato vibrace způsobí, že začnou vibrovat i ostatní tkáně kolen ní stejnou frekvencí – rezonují.

POZITIVNÍ VIBRACE. SOUZNĚNÍ. RESPEKT. LÁSKA.

Určitě jste se někdy ocitli ve společnosti někoho, s kým vám bylo velmi dobře. Rezonovali jste podobnou vibrací.
Také jste se možná už někdy ocitli v dosahu člověka, který má na svět velmi negativní postoj. Nic se nikdy nepodaří, vše je špatně, už to nikdy nebude lepší… jak se cítíte ve společnosti tohoto člověka?
Tento člověk vysílá své vibrace na vás a vám se jednoduše může stát, že z fajn dne se stane ne úplně fajn den. Někdy je i vcelku náročné se potom této vibrace zbavit – ji pustit, protože je velmi silná a my jsme na tuto sílu nebyli připraveni. Nebyli jsme si vědomi, že by něco takového mohlo přijít, překvapí nás to.

JSME PRŮMĚREM PĚTI LIDÍ, KTERÝMI SE OBKLOPUJEME NEJVÍCE.

Ralph Smart – psycholog.

JAK UVOLNIT EMOCE? JDE TO VŮBEC?

Dech, pláč, meditace, vědomé cvičení, odpuštění, uvědomění, pozorování - zkoumání, dovolení si, opečování.

DECH

Mnoho z nás se zajímá více než kdy dříve o správné fungování našeho těla. Jíme kvalitně, dbáme na cirkadiální rytmus, zařazujeme do života pohyb. Mnohdy zapomínáme na základ našeho bytí a to je dech. 
Dech je přirozenou součástí života, kterou ovládá autonomní nervový systém, který funguje, aniž bychom to my nějakým způsobem ovlivňovali – děje se „SÁM“. Tím, že se dech na první pohled zdá, že se děje sám, mu nevěnujeme často žádnou pozornost. A přitom nám může pomoci ve spoustě situací. Ať už jsou stresové situace, potřebujeme ve sportu zvýšit výkon anebo „jen chceme“ aby nám tělo kvalitně fungovalo.

Je spousta dechových cvičení, které pomáhají při náhlém i dlouhodobém stresu. Nezapomínejme na něj.

MINUTOVÉ SE UVĚDOMUJÍCÍ CVIČENÍ

Zkusme se každý den zastavit a vydechnout. Kdykoliv a kdekoli, na jakémkoliv místě v jakoukoli hodinu. Jen vydechnout, povolit ramena, uvědomit si sám sebe, odlepit jazyk od patra, nádech a výdech. Takový střih před dalšími povinnostmi a úkoly. A je jedno kdy a kde. Nádech a výdech nezná čas, je vždy s námi.

TIP NA APLIKACI - VOS

Na tuto apku jsem dostala moc fajn reference od svých klientů. 
Je v ní spousta možností v oblasti mentálního (duševního) zdraví. A toto jsou slova, kterými mi byla tato aplikace popsána od klientů:
Možnost psaní deníku.
Pomocník ve stopnutí prokrastinace.
Pomoc při zvládání stresu.
Různá dechová cvičení.
Hezké prostředí.
Různé meditace.

PLÁČ

Dlouhé roky mé oblíbené téma, já nebrečím, proč taky? Pár let zpátky u mě osobně velmi opakovaná věta a každodenně žité přesvědčení.

V praxi, při setkávání s vámi zjišťuji, že tato věta je velmi oblíbená mezi námi všemi, ženami i muži napříč širokým spektrem povolání, povah, životních postojů.

Často mi klienti říkají, já budu brečet a často se začnou omlouvat, že pláčou, že nikdy nepláčou, jen teď se jim to „nepodařilo“ zvládnout. 

Vždyť pláč je přirozeností a žádán v situacích, kdy dokáže ulevit! Často se díky tomu, že se projevíme pláčem, cítíme slabí a zranitelní. A tady jsme zpět u emocí. U nějaké události z dětství, způsobu výchovy, či naučených, nevědomě vypuštěných slov našich rodičů.

Pláč léčí naše fyzické, duševní i spirituální tělo. Bavíme se o emočním pláči, který přirozeně  vyplavuje z těla stresové hormony. Díky tomu můžeme pomoci tělu dostat se zpět do rovnováhy. Dále se díky pláči uvolňují endorfiny v těle. Tedy můžeme se potom cítit jako po dobré lekci jógy nebo nějaké naší oblíbené činnosti. Díky pláči se vyplavují různé emoce. Jak jinak přirozeně z těla dostávat tyto emoce?

HLAVNĚ SE DRŽ!

Spousta z nás se snažíme za každou cenu v nejrůznějších situacích DRŽET a VYDRŽET. Všimli jste si toho někdy, jak si s někým vykládáte a slyšíte sami sebe, popřípadě protějšek, jak říká: „Já to musím vydržet.“ a loučíte se slovy: „DRŽ SE!“ Ano jsme naučeni pocity a emoce v sobě držet, s největší pravděpodobností se tímto způsobem chovala máma nebo táta, nebo nějaký vám blízký člověk, se kterým jste vyrůstali. Sami si vzpomeňte, jak se vám ulevilo, když jste si poplakali.

Klienti mi často sdílí, že když už brečí, tak sami doma do polštáře, aby je nikdo neviděl. Tady není důležité jak, tedy co je dobře a co je špatně, kdo to může zhodnotit? ANO, JEN VY SAMI! Důležité je s pláčem nechat odejít, co je třeba nechat odejít.

„Jedním z důsledků toho, když nepláčeme, je, že sami sebe umrtvujeme, potlačujeme své emoce nebo je ani nezaznamenáme,“ říká k tomu Dr. Stepen Siderogg.

Když vám někdo řekne, drž se! Odpovězte, že děkujete za doporučení, ale vy držet nic nechcete, chcete pouštět (pokud samozřejmě cítíte, že teď a tady je to třeba). Vždy je třeba zeptat se sám sebe, jak to mám a jak se v tom cítím, neříkám, že někdy něco podržet u sebe není v pořádku.

MEDITACE

Meditace má pozitivní vliv na emoční inteligenci. Výzkum mozku prokázal, že meditace může zvyšovat schopnost zvládat emoce a v důsledku toho napomáhá i k lepší komunikaci. O meditaci bych mohla napsat spoustu písmenek. 

Osobně praktikuji meditace převážně večer před spaním, často je spojená s technikami dechu (vhodné před spánkem), popřípadě mantrou. Mám zkušenosti s Osho meditacemi, které praktikuji a mám je moc ráda. 

PROČ? 
Z velké časti, že si dělám čas sama na sebe, cítím se potom lépe (vyplavují se hormony), cítím uvolnění a radost. Konkrétně Kundalini meditací uvolňuji hlavu, když se život děje velmi intenzivně. Osho meditace jsou i hodně pohybové a pohyb mi přináší též radost, usazují se myšlenky, které mají, odchází to, co nepotřebuji. Mandalou trénuji pohyby očí, které jsou tak důležité. Jsou technikou využívanou už dávnými jógíny až po moderní terapie traumatu. Pohyby očí nám říkají, jakou část mozku právě aktivujeme a tak i opačně můžeme aktivovat části mozku pomocí pohybů očí. Díky těmto pohybům se tak dostáváme do míst v našem mozku, která obvykle nenavštěvujeme a nevyužíváme.

VĚDOMÉ CVIČENÍ – EMOČNÍ JÓGA

Co znamená emoční jóga?
Existuje vůbec?
Jak poznám, že cvičím emoční jógu?
Není to nějaký marketing?

Věřím, že přichází spoustu otázek od každého z vás. Zjistila jsem, že emoční jóga je pojem, který se opravdu používá, existuje a je na toto téma napsaná nejedna kniha. Najdete i lekce jógy, které se jmenují emoční jóga.

Co znamená? Pro vás? Nevím
Pro mě? Prožitky emocí, kdy mi tečou slzy radosti, ale taky slzy smutku (pro mě není jóga jen o pozitivních emocích, tak jako život). Čím hlouběji jdu do svalů, které mám a které si neuvědomuji, tím více objevuji, jak jsou emoce v mém těle uložené. POHYBY A DECHEM se k nim propracovávám.

Někteří jogíni říkají, že emoce jsou uloženy v těle, že vzpomínky prodlévají v buňkách uložených hluboko v našich svalech. Když praktikujeme jógovou pozici, tak otevíráme části těla, kterým jsme nevěnovali pozornost, protahujeme a uvolňujeme svaly, které byly několik let bez povšimnutí. Uvolňujeme napětí, a tak i vzpomínky a emoce, které se do nich uložily od dětství, a až do teď, v tichosti spaly hluboko v našem těle.

Mé ego dostává mnohdy „na zadek“. Mé myšlenky způsobují, když se rozběhnou, že padám. Má mysl způsobuje, když je neklidná, že se neudržím v asánách. Tyto projevy jsou častými ukazateli toho, jaký jsem měla den, jaké jsem měla prožitky, v jakém období se nacházím a často i co potřebuji. Koncentrace se prohlubuje, rozšiřuje. Dostává se do každodenního života.

Jógamatka poskytuje místo, kde a kam pouštím emoce. Pomáhá v koncentraci díky jejímu ohraničení, díky tomu, že se známe. Pomáhá mi v přechodech z pozic. Nic nečeká, jen tam je, tak jako, někdy více někdy méně, já.

Důležité je pro mě mít průvodce, který chápe, cítí, fandí i přes xté opakování jak to má být. Není pro něj důležitý výkon, ale pocity toho, kdo je vedle něj. Děkuji, Gábi.

 

Gábi (Gabriela Adamová) pořádá jógové víkendy, několikrát týdně vede lekce v Říčanech u Brna, buď na Marečkově louce, v létě se scházíme na Biotopu také v Říčanech. Je možné si s ní domluvit i individuální lekci – na ty též nedám dopustit. 

V neposlední řadě je pro mě jóga jakousi součástí, kterou vyžaduje nejen mé fyzické tělo tak mé tělo mentální. Důležité! Tyto pocity a emoce nejsou výsledkem nepravidelných návštěv hodin jógy. Jsou výsledkem dlouhodobé (spolu)práce a také záměru, se kterým na jógu chodím.

Lidé bez emocí. Proč nedokážu cítit emoce?

Pro někoho možná nepochopitelné, jak může být člověk bez emocí, ale ano, může se to stát. Ve své praxi se nesetkávám s lidmi, kteří popisují, že jsou bez emocí. Když člověk přichází, že necítí žádné emoce, většinou z toho „žádné“ nakonec vyplyne, že nějaké emoce cítí. Že cítí nebo si uvědomuje spíše negativní emoce (vztek, strach). S čím se velmi často setkávám je, že si to člověk myslí, protože mu to někde někdy někdo řekl. Nebo vidí v okolí, že na určitou reakci lidé reagují více emočně než my sami. Z toho potom usoudí, že je bez emocí.

Tohle je taková past, kterou si na sebe „šijeme“, protože se srovnáváme s kamarádem, jak to měl, když se mu třeba narodilo dítě. Že dělal tohle a říkal tohle a my jsme to tak neměli. Nebyli jsme „dostatečně“ nadšení, nebo tak šťastní. Jenže tohle neznamená, že když něco prožíváme jinak, znamená to, že jsme bez emocí. Protože kdo řekl, že tato situace se má prožívat tímto způsobem? Každý z nás je individualita a je třeba si tuto skutečnost uvědomovat, nesrovnávat se a žít život podle sebe.

Jsem toho názoru, že každý člověk má v sobě obsaženu celou škálu emocí a pocitů. Spoustu z nich neumí pojmenovat. Pokud emoce přestane cítit, směřuji to spíše směrem, kde v životě se stalo to, že se od svých emocí odpojil? Čím tak náročným v životě si prošel, že aby přežil, musel se odpojit? A tady začíná většinou cesta a odpovědi na otázky toho proč nedokážu cítit emoce.

Věřím, že informací je k tématu emoce až dost a tak si ostatní témata intuice a citlivost nechám na příště. Ještě, než se úplně rozloučíme bych chtěla sdílet slova jednoho moudrého člověka, jakým způsobem vysvětlil rozdíl mezí intuicí a emocí. Tento moudrý člověk se jmenuje Gabor Maté (lékař, který se specializuje na studium závislostní terapie a léčbu závislých, je známý i na národní úrovni a je známý svými tezemi o poruchách pozornosti s hyperaktivitou a vztahu mezi stresem, závislostí, imunitním systémem, chronickými nemocemi a psychickými traumaty). Před pár dny jsem tuto otázku dostala od klienty, která je ve velkém emočním presu a neví, jakým způsobem poznat, co je emoce a co intuice.

Emoce, včetně těch silných, reaguje na mysl. Na to, co nám mysl říká. Silné emoce jsou reakcí na naši mysl. U emoce se objevuje rozrušení.

Intuice jsou reakce na prostředí, na to, co se odehrává právě teď. Intuice nevyvolává rozrušení. Žádné drama na pozadí. Jakmile se ozve, vy ho poslechnete, zase zmizí.

Použité zdroje
kniha Emoční kód – Dr.Bradley Nelson
Gabor Maté – online kurz Moudrost traumatu

KDE SE S KLIENTY POTKÁVÁM?

Setkání (terapie) probíhají u nás v Rosicích  Brna (Brno  – venkov), cca 20 minut z centra Brna směr na Prahu.
Setkání (terapie) mohou probíhat dvěma způsoby. Online přes službu meet. Offline – osobní setkání. To, jakým způsobem budou terapie probíhat je na Vás. Vždy je to o domluvě a vždy se věci mohou měnit takový způsobem, jakým se dynamika života děje.

Platba je vždy možná QR kódem, převodem na účet nebo v hotovosti.

Je možné se též potkat na skupinových akcích. Všechny podrobnější informace o akcích, které probíhají se vždy dočtete na mém webu v sekci SLUŽBY – PLÁNOVANÉ AKCE.

Jakákoliv otázka je v pořádku, ptejte se na email info@katerinasilarova.cz

Děkuji za Vás všechny, protože bez Vás by nebylo mé praxe. Děkuji všemu a všem, že můžu.

Katy

SETKÁNÍ, SDÍLENÍ (společná, individuální)

Metody, které praktikuji nenahrazují zdravotní péči. Každý je zodpovědný sám za sebe, za svůj zdravotní stav. Každý přichází zcela dobrovolně. Pro někoho může být setkání velmi náročné častěji po mentální stránce, ale různé projevy fyzického těla mohou být součástí též. Ke všem doporučením, které si odnesete přistupujte podle svého cítění a momentálního nastavení. Děkuji za Vaši důvěru. Katy